Ko smo mi

Istorijat zgrade

image 07

Palata nauke nalazi se u jednoj od najlepših zgrada u centru Beograda, sagrađenoj 1924. godine.

Smeštena na raskrsnici ulica Kralja Milana i Kneza Miloša, zgrada nekadašnje Jadransko-podunavske banke već sto godina privlači poglede svojom velelepnom kupolom, elegantnom fasadom i impresivnim skulpturama iz grčke mitologije koje krase njenu unutrašnjost i spoljašnjost.

Nekada je njena raskoš bila simbol finansijske moći, a sada je ova monumentalna građevina dobila novi život.

Kao Palata nauke, ovo zdanje
postaje vrhunski
prostor za naučno-istraživački
rad, ali i mesto na kome
svi radoznalog duha mogu zavoleti nauku i upoznati
otkrića koja oblikuju
našu svakodnevnicu.

Kako modernizovati, a očuvati stogodišnji dragulj?

Zgrada Palate nauke prošla je kroz intenzivne radove renoviranja fasade i rekonstrukcije unutrašnjosti kako bi postala dom savremenoj nauci i tehnologiji, a posetiocima mogla da pruži neponovljivo iskustvo, u potpuno oživljenom ambijentu ovog bisera beogradske arhitekture.

Kulturno-istorijska i umetnička vrednost zdanja starog više od jednog veka očuvana je u saradnji sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, čiji je stručni tim nadgledao restauraciju i konzervatorske radove.

Istorijat zgrade

1922 — 1924

Zdanje nastaje po projektu nemačkog arhitekte Avgusta Rajnfelsa, u harmoničnom i odmerenom stilu srednjoevropskog akademizma.

1924 — 1946

Zgrada služi kao sedište Jadransko-podunavske banke, najveće banke na teritoriji Kraljevine Jugoslavije.

1946 — 2023

Nakon prestanka rada Jadransko-podunavske banke, prostor nastanjuju druge bankarske institucije.

AIK banka AIK banka AIK banka

2024

Sto godina nakon izgradnje, zdanje otvara svoja vrata kao Palata nauke u kojoj vladaju znanje, radoznalost i pomeranje granica.

  • 1922 1924
  • 1924 1946
  • 1946 2023
  • 2024

O arhitekturi zgrade

Raskošan fasadni dekor ovog dragulja naše urbane arhitekture decenijama pleni pažnju brojnim motivima iz antičke grčke kulture i arhitekture: jonski stubovi i skulpture božanstava, sirena, voden konjica i riba, kao i kruna zgrade u obliku monumentalnih figura četiri para vrhovnih morskih bogova. Topao, žuto-smeđi ton fasada duguje kvalitetnom prirodnom materijalu, kamenu zvanom kruševački peščar.

Uticaji klasičnih elemenata vidljivi su i u masivnoj kupoli, inspiraciji za vizuelni identitet Palate nauke. Ova velepna kupola od vitraža izdiže se nad impresivnom centralnom salom zgrade i sadrži prstenove koji predstavljaju Apolona, dok se u samoj sali nalazi skulptura Afrodite, delo Petra Palavičina koje je danas postalo interaktivni deo naše izložbene postavke.

Ovu zgradu krasi neobična mešavina motiva iz različitih stilskih epoha, pa tako njegovim enterijerom više dominira art deko, što je vidljivo u očuvanom stepeništu od kovanog gvožđa sa floralnim elementima.

Kao netipično ostvarenje beogradske međuratne arhitekture, zgrada Palate nauke je dugo bila na margini istraživanja našeg urbanog nasleđa, ali ipak, danas možemo da je proučavamo i cenimo kao umetničko delo koje jeste.

Zahvalnost

Posebnu zahvalnost dugujemo Zavodu za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, koji nam je ustupio fotografije iz svoje arhive, kao i autoru fotografija korišćenih na ovoj stranici, Uglješi Dapčeviću.