Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo Vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja Vas kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb stranice smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim. Kada istražujete bilo koju veb stranicu, ona ima mogućnost da poboljša Vaše iskustvo pregledanja prihvatanjem i skladištenjem informacija putem kolačića. Ti kolačići uglavnom služe za prilagođavanje veb stranice Vašim preferencijama, osiguravajući da ona funkcioniše tačno onako kako očekujete. Iako te informacije obično ne otkrivaju direktno Vaš identitet, omogućuju Vam uživanje u personalizovanijem iskustvu na vebu. Na našoj veb stranici, prioritet su nam Vaša prava na privatnost, pružajući Vam slobodu da kontrolišete koje vrste kolačića dozvoljavate. Jednostavno kliknite na različite kategorije zaglavlja kako biste saznali više i prilagodili naše podrazumevane postavke. Ipak, imajte na umu da onemogućavanje određenih kolačića može uticati na Vaše ukupno iskustvo na veb stranici i opseg usluga koje možemo da Vam pružimo.
Ko smo mi
Istorijat zgrade
Kako modernizovati, a očuvati stogodišnji dragulj?
Zgrada Palate nauke prošla je kroz intenzivne radove renoviranja fasade i rekonstrukcije unutrašnjosti kako bi postala dom savremenoj nauci i tehnologiji, a posetiocima mogla da pruži neponovljivo iskustvo, u potpuno oživljenom ambijentu ovog bisera beogradske arhitekture.
Kulturno-istorijska i umetnička vrednost zdanja starog više od jednog veka očuvana je u saradnji sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, čiji je stručni tim nadgledao restauraciju i konzervatorske radove.
O arhitekturi zgrade
Raskošan fasadni dekor ovog dragulja naše urbane arhitekture decenijama pleni pažnju brojnim motivima iz antičke grčke kulture i arhitekture: jonski stubovi i skulpture božanstava, sirena, voden konjica i riba, kao i kruna zgrade u obliku monumentalnih figura četiri para vrhovnih morskih bogova. Topao, žuto-smeđi ton fasada duguje kvalitetnom prirodnom materijalu, kamenu zvanom kruševački peščar.
Uticaji klasičnih elemenata vidljivi su i u masivnoj kupoli, inspiraciji za vizuelni identitet Palate nauke. Ova velepna kupola od vitraža izdiže se nad impresivnom centralnom salom zgrade i sadrži prstenove koji predstavljaju Apolona, dok se u samoj sali nalazi skulptura Afrodite, delo Petra Palavičina koje je danas postalo interaktivni deo naše izložbene postavke.
Ovu zgradu krasi neobična mešavina motiva iz različitih stilskih epoha, pa tako njegovim enterijerom više dominira art deko, što je vidljivo u očuvanom stepeništu od kovanog gvožđa sa floralnim elementima.
Kao netipično ostvarenje beogradske međuratne arhitekture, zgrada Palate nauke je dugo bila na margini istraživanja našeg urbanog nasleđa, ali ipak, danas možemo da je proučavamo i cenimo kao umetničko delo koje jeste.
Zahvalnost
Posebnu zahvalnost dugujemo Zavodu za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, koji nam je ustupio fotografije iz svoje arhive, kao i autoru fotografija korišćenih na ovoj stranici, Uglješi Dapčeviću.