Naučni centri

Centar za 3D zvuk

3D zvuk tehnologija omogućava kreiranje zvučnih pejzaža u kojima se zvuk može precizno pozicionirati u prostoru, stvarajući iluziju da dolazi iz određenog pravca. Ova tehnologija se koristi u virtuelnoj stvarnosti, video igrama i filmovima kako bi se stvorilo dublje i realističnije iskustvo za korisnika.

Čime se bavi centar?

Centar za 3D zvuk bavi se multidisciplinarnim istraživanjima i primenom zvuka u raznim domenima života, s posebnim akcentom na psihoakustiku, analizu i sintezu zvuka, kao i njegovu upotrebu u savremenim tehnologijama i umetničkim konceptima. Psihoakustika je osnovna oblast našeg istraživanja, gde proučavamo kako ljudi percipiraju i interpretiraju zvuk. U oblasti analize i sinteze zvuka razvijamo tehnike za precizno proučavanje zvučnih signala i kreiranje novih zvučnih materijala. Kroz primenu zvuka u virtuelnoj realnosti (VR) i proširenoj realnosti (AR), istražujemo kako zvuk može poboljšati iskustva u ovim tehnologijama, omogućavajući korisnicima da se urone u realistične zvučne ambijente i interakcije. Rekonstruišemo u laboratoriji zvučne ambijente iz stvarnog sveta i oživljavamo zvučne prostore iz prošlosti koristeći razne metode simulacije.

Centar se bavi upotrebom zvuka u monitoringu, gde razvijamo metode za praćenje i analizu zvučnih fenomena u industrijskim i radnim okruženjima, što doprinosi unapređenju bezbednosti i efikasnosti. U konceptima višemedijske umetnosti istražujemo kako zvuk može biti korišćen kao sredstvo izraza i umetničke komunikacije, istražujući inovativne pristupe i tehnike u stvaranju umetničkih dela koja koriste zvuk. Poseban segment predstavlja komunikacija između čoveka i računara, gde istražujemo kako zvuk može poslužiti kao sredstvo za interakciju i kontrolu računarskih sistema, čime unapređujemo korisničke interfejse i tehnologije za bolje razumevanje i upravljanje računarskim aplikacijama.

Rukovodilac centra

prof. dr Dragana Šumarac Pavlović

redovni profesor na Katedri za telekomunikacije

Dragana Šumarac Pavlović je redovni profesor na Katedri za telekomunikacije Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Na osnovnim, master i doktorskim studijama predaje više predmeta iz oblasti akustike, obrade audio signala i audiotehnike. Do danas je objavila 23 rada u međunarodnim časopisima, prezentovala 35 radova na međunarodnim i 120 radova na domaćim konferencijama. Koautor je dva poglavlja štampana u inostranstvu. Takođe je koautor akustičkog dizajna značajnih građevinskih objekata u regionu, uključujući salu Filharmonije u Skoplju, salu Muzičkog centra u Podgorici, halu ‚‚Boris Trajkovski“ u Skoplju, operu u Ljubljani, salu Slovenačkog parlamenta, operu u Mariboru, Beogradsku arenu, nekoliko sala u Rusiji, kao i 78 sala i studijskih prostora različitih namena. Kao honorani profesor predaje na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu i na Fakultetu dramskih umetnosti i Fakultetu muzičke umetnosti, Univerziteta umetnosti u Beogradu.

Službena stranica

Aktuelni projekti

  • Subjektivna i objektivna karakterizacija zvuka žičanih muzičkih instrumenata
  • Razvoj uređaja za praćenje različitih izvora zvuka u realnom vremenu na bazi mikrofonskog niza

Više o radu i aktivnostima ovog Centra saznaj na njihovoj stranici Laboratorije za akustiku.