Naučni centri

Centar za bežične i mobilne mreže

Guglielmo Marconi je 13. maja 1897. godine poslao prvu poruku na svetu prenesenu bežičnim putem, korišćenjem radio talasa, preko otvorenog mora.

Čime se bavi centar?

U ovom centru se bavimo razvojem i primenom modela komunikacionih sistema u bežičnim, mobilnim i mrežama inteligentnih uređaja. Zbog složenosti ovih sistema, koristimo inovativne tehnologije koje se oslanjaju na upotrebu veštačke inteligencije radi kvalitetnog modelovanja. Modeli se konstruišu na osnovu rezultata merenja i podataka prikupljenih iz operativnih mreža. Razvijeni modeli se primenjuju kako bi se unapredile performanse postojećih i razvile nove telekomunikacione mreže.

U svakodnevnom životu, koristeći mobilne telefone i pametne uređaje, u potpunosti se oslanjamo na servise bežičnih, mobilnih i IoT mreža, često nesvesni njihove kompleksnosti. Da bismo obezbedili optimalno pokrivanje i vrhunski kvalitet usluga, potrebno je razviti napredne modele - što je upravo misija našeg centra.

Rukovodilac centra

prof. dr Aleksandar Nešković

redovni profesor na Katedri za telekomunikacije

Aleksandar Nešković je redovni profesor na Katedri za komunikacije na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Od 2017. godine obavlja funkciju šefa Katedre za telekomunikacije. Bio je predsednik Saveta ETF-a od 2018. do 2022. godine, kao i prodekan za finansije ETF-a u periodu od 2012. do 2015. godine. Predaje širok spektar predmeta na svim nivoima studija. Takođe je rukovodilac Laboratorije za radio telekomunikacije od 2012. do danas. Značajno je doprineo modernizaciji ove laboratorije, koja danas važi za jednu od najopremljenijih univerzitetskih laboratorija iz oblasti radiokomunikacija u regionu.

Od 2015. godine, prof. Nešković je predsednik IEEE Serbia and Montenegro COM Chapter-a, a od 2020. godine predsednik Upravnog odbora TELFOR-a. Dobitnik je nagrade „Prof. dr. Ilija Stojanović” za najbolji naučni rad iz oblasti telekomunikacija u 2012. godini. Koautor je dva udžbenika i dve knjige, kao i autor 172 naučna rada objavljenih u eminentnim međunarodnim časopisima. Učestvovao je u dva FP7 i jednom ERASMUS projektu. U svom inženjerskom radu bio je odgovorni projektant na više stotina projekata.

Službena stranica

Aktuelni projekti

  • Modelovanje radio kanala za planiranje 5G mreža zasnovanih na veštačkoj inteligenciji