Naučni centri

Centar za Industrijski internet stvari

Principi koji su danas osnova IIoT-a prvi put su razmatrani pre više decenija, u vreme samog osvita interneta. Jedan od prvih dokaza koncepta međusobno povezanih uređaja potiče još iz 1982. godine, kada je na Univerzitetu Carnegie Mellon razvijen Coca-Cola automat koji je bio u stanju da prijavi svoj status, uključujući informacije o tome da li su pića hladna.

Čime se bavi centar?

Industrijski internet stvari (IIoT) optimizuje rad fabrika i mašina tako što omogućava automatizaciju i pametnije operacije. Senzori na mašinama prikupljaju podatke o njihovom radu, koje šalju računarima putem interneta. Računari analiziraju ove podatke i pomažu mašinama da efikasnije i sigurnije obavljaju svoje zadatke. Ovo stvara okruženje u kojem mašine međusobno komuniciraju i podržavaju se - kao što ljudi razgovaraju i sarađuju.

Primena Industrijskog interneta stvari se koristi u svakodnevnom životu u pametnim fabrikama, gde mašine samostalno detektuju kvarove i popravljaju ih, u inteligentnim mrežama koje optimizuju potrošnju energije, kao i u poljoprivredi gde senzori prate vlažnost tla i automatski zalivaju biljke. Ovako se postiže veća efikasnost i sigurnost u radu, a naša istraživanja pokazuju na koje još načine možemo da primenimo IIoT u našu korist, kroz napredne tehnologije procesiranja signala i mašinskog učenja.

Rukovodilac centra

prof. dr. Nenad Jovičić

vanredni profesor na Katedri za elektroniku

Nenad Jovičić je diplomirao 2001. godine, magistrirao 2008. godine i doktorirao 2013. godine na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu, na smeru za elektroniku. Trenutno obavlja funkciju vanrednog profesora na Katedri za elektroniku, gde predaje više predmeta kao što su Osnove analogne elektronike, Integrisani računarski sistemi, Primena mikrokontrolera, Mašinska vizija i drugi. Njegova naučno-istraživačka interesovanja obuhvataju namenske računarske sisteme, bežične senzorsko-aktuatorske mreže, sisteme mašinske vizije i njihovu primenu u širokom spektru industrijskih oblasti. Autor je preko 40 naučno-istraživačkih publikacija, od kojih je 10 objavljeno u časopisima međunarodnog značaja, kao i originalnih tehničkih rešenja koja se primenjuju u industriji – kako u zemlji, tako i u inostranstvu. Učestvovao je u realizaciji više projekata za domaće i strane naručioce, i bio rukovodilac nekoliko Inovacionih projekata.

Službena stranica

Aktuelni projekti

  • Razvoj senzorskih mreža za praćenje proizvodnog procesa