Naučni centri

Centar za lasersku tehnologiju i holografiju

Prvi put napravljen 1960. godine, laser je tada ocenjen kao beskorisna igračka. Ipak, ova procena se pokazala kao najgora u istoriji nauke, jer se danas laser koristi i u prodavnicama i u svemirskim letelicama.

Čime se bavi centar?

U Centru za lasersku tehnologiju i holografiju istražujemo primenu lasera u optoelektronskim mernim sistemima, uz fokus na holografske tehnike merenja. U jednoj reči, bavimo se svetlošću.
Svetlost ima osobine (među kojima je boja) koje se pod spoljnim dejstvom menjaju. Merenjem tih promena možemo izračunati različite fizičke veličine, poput brzine ili sile. Laseri su izvori svetlosti koji proizvode usmerene snopove veoma “čiste“ boje, zbog čega imaju širok spektar primena, od skeniranja QR kodova u prodavnicama do veoma precizne navigacije pomoću žiroskopa u svemirskim letelicama. Najveći deo informacija se danas prenosi svetlošću kroz optička vlakna (kao u slučaju interneta), gde se laseri koriste kao izvor svetlosti. Merenja zasnovana na svetlosti, kao i sama holografija, oslanjaju se na koherentnu lasersku svetlost. Hologram se može shvatiti kao fotografija koja osim informacije o raspodeli boje nosi i informaciju o talasnom frontu svetlosti. Zato hologram ima mnogo veći informacioni sadržaj od obične fotografije.

Rukovodilac centra

prof. dr Peđa Mihailović

Redovni profesor na Katedri za mikroelektroniku i tehničku fiziku ETF-a

Peđa Mihailović je redovni profesor na Katedri za fizičku elektroniku. Diplomirao je elektrotehniku na Odseku za fizičku elektrotehniku na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu 1998. godine. Glavno područje njegovog istraživanja su optički senzori. Aktivno je učestvovao u nekoliko nacionalnih istraživačkih projekata, kao i u programu TEMPUS za modernizaciju nastave fizike.

Kao istraživač u timovima EC-ETF i KRISTAL, dva puta je osvojio prvu nagradu za najbolju tehnološku inovaciju, koju dodeljuje Ministarstvo nauke Republike Srbije, i to 2005. i 2006. godine. Od 2009. do 2011. godine bio je član saveta Fizičkog društva Srbije. Takođe je jedan od osnivača Optičkog društva Srbije. Koautor je četiri udžbenika i jednog nacionalnog patenta.

Službena stranica

Aktuelni projekti

  • Holografsko ispitivanje Faradejevog efekta
  • Generacija isprepletanih fotona pomoću nelinearnih optičkih kristala(u okviru projekta ORCA-LAB pod pokroviteljstvom Fonda za nauku)

Više o radu i aktivnostima ovog Centra saznaj na njihovoj stranici orca-lab.etf.bg.ac.rs.