Naučni centri

Centar za multimodalno biomedicinsko inženjerstvo

Prvi moderni poligraf ili „detektor laži“ je konstruisao Džon Larson 1921. godine, a predstavljao je multimodalni sistem za merenje krvnog pritiska, pulsa i disanja. Njegov učenik Leonard Kiler unapredio je sistem merenjima promene u električnoj provodljivosti kože, što je poboljšalo sposobnost uređaja da detektuje emocionalne reakcije izazvane laganjem. Kilerov unapređeni poligraf postao je standardni alat u policijskim istragama tokom tridesetih godina prošlog veka.

Čime se bavi centar?

U ovom centru proučavamo način funkcionisanja osoba sa poteškoćama u razvoju, komunikaciji i kretanju. Prikupljamo i analiziramo različita merenja sa ljudskog tela kako bismo izdvojili podatke koji omogućavaju procenu ovih poteškoća. Takođe, istražujemo kako izmereni pokreti tela, kao i aktivnost nervnog i mišićnog sistema, mogu da upravljaju računarima.

Naša istraživanja imaju primenu u dijagnostici i terapiji neurorazvojnih i motoričkih poremećaja, kao i sportskih povreda. Terapije zasnovane na upotrebi virtuelne stvarnosti omogućavaju vežbanje u sigurnom okruženju, dok praćenje fizioloških reakcija i pokreta tela putem senzora može da pomogne korisnicima u vežbanju ili terapeutima u prilagođavanju i praćenju tretmana. Na ovaj način doprinosimo razvoju primenjenog biomedicinskog inženjerstva.

Rukovodilac centra

prof. dr Milica Janković

vanredni profesor na Katedri za signale i sisteme

Milica Janković, vanredni profesor na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, ima 20 godina iskustva u nastavi i istraživanjima u oblasti dizajna medicinske instrumentacije, neuralnog inženjerstva, akvizicije i analize medicinske slike. Njena doktorska teza rezultirala je sistemom za akviziciju i analizu medicinskih slika, kojim je pregledano više od 30.000 pacijenata na odeljenjima nuklearne medicine u Kliničkom centru Srbije i Kliničkom centru Vojvodine. Objavila je 25 radova u međunarodnim časopisima, jedno tehničko rešenje, dve knjige, jedno poglavlje u knjizi, i preko 60 konferencijskih radova. Učestvovala je u projektima u oblasti neurorehabilitacije, medicinske robotike, bezkontaktnog merenja vitalnih signala, dizajniranja i razvoja multimodalnih biomedicinskih sistema. Dobitnica je brojnih nagrada.

Službena stranica

Aktuelni projekti

  • Istraživanje emocionalnog i kognitivnog stanja izazvanog različitim multimedijalnim sadržajima (tekst, slika, muzika, virtuelna realnost)

Više o radu i aktivnostima ovog Centra saznaj na njihovoj stranici