Naučni centri

Centar za razvoj digitalizacije RTS

Radio-televizija Srbije počela je sa radom davne 1958. godine, kada je prvo emitovanje i prvo obraćanje publici kraj malih ekrana, poslato putem signala svim građanima Jugoslavije - iz studija koji se nalazio na Beogradskom sajmu. Brojne serije, emisije i programi emitovani su iz sada već čuvene zgrade, gotovo muzeja televizije, koja se i danas nalazi nadomak obale reke Save u kompleksu Beogradskog sajma. Zahvaljujući ljudima koji su u televiziji radili svih ovih decenija i koji su sakupljali i čuvali materijal, ali i mašine i aparature, zgrada RTS-a na Beogradskom sajmu ostala je mesto koje budi maštu publike. Zahvaljujući saradnji RTS-a i Palate nauke, radni procesi, neke od najsavremenijih mašina i načini rada i očuvanja arhivskog blaga biće dostupni posetiocima Palate nauke.

Čime se bavi centar?

Jedno od ključnih blaga Radio-televizije Srbije kao nacionalne medijske kuće jeste njegov programski Audio-vizuelni arhiv, koji s jedne strane predstavlja dragoceno svedočanstvo o svim političkim, društvenim i ekonomskim događanjima u periodu od 1958. godine do danas, a sa druge, veliku kolekciju dramskog, dokumentarnog, dečijeg, obrazovnog, kulturnog i zabavnog TV programa.

Centar radi na razvoju novog digitalnog repozitorijuma ili audio-vizuelnog arhiva, koji omogućava pretragu, obradu, pristupanje i deljenje sadržaja putem različitih platformi korišćenjem veštačke inteligencije. Ovo podrazumeva kompletnu arhivsku građu, uključujući emisije, arhivske snimke, fotografije i ostale podatke. Glavni cilj je očuvanje kulturnog nasleđa i omogućavanje pristupa resursima za istraživače i profesionalce u oblasti kulture, zabave i medija.

Rukovodioci centra

Nevena Popović

Nevena Popović

Urednik složenih projekata na mestu odgovornog urednika Centra za digitalizaciju

Nevena Popović je zaposlena u Sektoru za razvoj i nove poslove kao odgovorni urednik Muzičkog i stranog programa, i kao urednik složenih projekata na mestu odgovornog urednika Centra za digitalizaciju.

U Radio-televiziji Srbije radi od 2003. godine.

Diplomirala je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu (Poli-instrumentalna katedra – odsek harfa), i završila osnovne studije na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
Radila je kao muzički novinar i urednik, te kao autor, stručni konsultant i koscenarista na mnogim dokumentarno-igranim serijama i dokumentarnim filmovima.

Učestvuje na umetničkim projektima i konferencijama, a od 1999. godine do danas nastupa kao solo ili kamerni muzičar interpretirajući klasičnu i savremenu muziku, free džez, bavi se world muzikom i improvizacijom, i često je aktivna kao performans umetnik.

Tihomir Dukić

Tihomir Dukić

Sektor realizacije i post-produkcije RTS-a

Tihomir Dukić je filmski i televizijski montažer.

Diplomirao je na Katedri za montažu Fakulteta dramskih umetnosti Univerziteta u Beogradu, a na televiziji radi od 1983. godine. Montirao je veliki broj televizijskih serija: Bolji život, Srećni ljudi, Kraj dinastije Obrenović, Porodično blago, Ono naše što nekada bejaše, Pozorište u kući i mnoge druge.

U dokumentarnom žanru učestvovao je u montaži slike u filmovima Rok dezerteri, Čuvari mira, Ruski beli neimari, Kud god da krenem i drugim igranim projektima, a od igranih filmova u kojima je učestvovao izdvajaju se Pokojnik, Lola, Dva mirisa ruže, Pismo za Deda Mraza, Uoči Božića, Usekovanje, Delirijum tremens.

Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja za svoj rad u dokumentarnom i igranom žanru. U projektu digitalizacije AV ARHIVA RTS učestvuje od njegovog početka.

 

Aktuelni projekti

  • Izrada novog digitalnog repozitorijuma ili audio-vizuelnog arhiva RTS-a
  • Valorizacija i popularizacija istorijata bogatog audio-vizuelnog nasleđa kroz društvene mreže i saradnju sa autorima umetničkih, naučnih i akademskih projekata koji kroz svoj rad promovišu arhivsku građu koju RTS čuva i pohranjuje

Više o radu i aktivnostima ovog Centra saznaj na stranici RTS Planeta  i Instagram profilu arhiva