Naučni centri

Smart Grid

Koncept pretvaranja sunčeve svetlosti u električnu energiju datira još iz davne 1839. godine, kada je francuski fizičar Aleksandar Edmon Bekerel otkrio da određeni materijali mogu da proizvedu struju kada su izloženi svetlosti. Taj fenomen, poznat kao fotonaponski efekat, omogućava da koristimo mnogo naprednije solarne panele. Danas su inteligentne mreže nezaobilazni element povezivanja velikog broja solarnih panela i drugih oblika obnovljivih izvora energije u elektroenergetski sistem.

Čime se bavi centar?

U Centru za inteligentne elektroenergetske mreže istražujemo efikasniju upotrebu zelene energije poput solarne i energije vetra. Naši stručnjaci razvijaju nove tehnologije i metode za inteligentno upravljanje i distribuciju ove energije, doprinoseći tako održivoj energetskoj budućnosti. Svakodnevno se posvećuju istraživanju kako bi unapredili načine korišćenja zelene energije, kroz unapređenje postojećih i razvoj novih algoritama za optimalno upravljanje inteligentnim mrežama i mikromrežama i njihovo testiranje u realnom vremenu.

Rezultati naših istraživanja o inteligentnim elektroenergetskim mrežama su vidljivi u pametnim mrežama koje efikasno distribuiraju zelenu energiju, u električnim vozilima koja koriste obnovljive izvore energije, u kućnim solarnim panelima koji smanjuju potrošnju energije iz mreže, kao i u pametnim kućama koje koriste tehnologiju za optimizaciju potrošnje električne energije.

Rukovodilac centra

prof. dr Goran Dobrić

vanredni profesor na Katedri za elektroenergetske sistemе

Goran Dobrić je vanredni profesor na Katedri za elektroenergetske sisteme na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Diplomirao je na Odseku za energetiku, a doktorske studije je završio 2016. godine. Za svoju doktorsku disertaciju, kao i ranije za master tezu, dobitnik je nagrade Privredne komore Beograda za najbolju disertaciju na Univerzitetu u Beogradu za tekuću školsku godinu. Njegova istraživanja obuhvataju inteligentne elektroenergetske mreže i sisteme, obnovljive izvore energije, kao i monitoring i dijagnostiku opreme. Autor je brojnih radova objavljenih u međunarodnim časopisima i učesnik na međunarodnim konferencijama.

Službena stranica

Aktuelni projekti

  • Grid integration study for prosumers, Project number: 21.2266.1-001.00, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), 2023
    Analiza integracije povećanog broja kupaca-proizvođača u distributivni sistem Srbije i njihov uticaj na mrežu.
  • SUNRISE - Setting Up green eNergy Research In Serbia, HORIZON-WIDERA-2021-ACCESS-03 under Grant Agreement No. 101079200, 2023-2025
    Razvoj laboratorije za simulacije u realnom vremenu u elektroenergetici, koja omogućava testiranje upravljačkih algoritama mikromreža i pripadajuće energetske elektronike.