Palata nauke ugostila je dr Federiku Bjanko, vanrednu profesorku na Univerzitetu u Delaveru i zamenicu glavnog naučnika na projektu Opservatorije Vera C. Rubin. Na predavanju pod nazivom „Da li androidi sanjaju o zvezdama koje eksplodiraju i galaksijama koje se udaljavaju?“, predstavljeni su ciljevi, tehnologije i pristup jednog od najvažnijih savremenih projekata u oblasti astronomije.
Rubin Opservatorija će tokom narednih deset godina sistematski posmatrati noćno nebo, prateći promene u svemiru kroz prostor i vreme. Fokus projekta obuhvata širok spektar objekata – od tela u Sunčevom sistemu, preko eksplozija supernova, do najudaljenijih galaksija, a sve u cilju izgradnje dosad najopsežnije baze podataka o dinamičkim procesima u svemiru.
Jedan od ključnih tehničkih aspekata projekta je razvoj najveće digitalne kamere ikada napravljene. Svake noći, ta kamera će snimati do 1000 fotografija visoke rezolucije, pri čemu svaka slika ima oko 3 milijarde piksela. Da bi se jedna takva fotografija prikazala u punoj veličini, bilo bi potrebno oko 3500 HD ekrana.
Posebna pažnja na predavanju posvećena je ulozi veštačke inteligencije. Dr Bjanko je naglasila da bez naprednih algoritama nije moguće obraditi ni interpretirati ogromnu količinu podataka koju će opservatorija generisati. Primena veštačke inteligencije omogućava bržu i precizniju detekciju promena, prepoznavanje obrazaca i otkrivanje novih fenomena, čime se značajno proširuju granice našeg razumevanja svemira.
Predavanje je organizovano u saradnji sa SER-SAG timom sa Katedre za astronomiju Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, koji učestvuje u in-kind programu Rubin Opservatorije.