Timovi iz Centra za hardversku obradu signala, nastalog kroz saradnju Palate nauke i Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, ostvarili su izuzetne rezultate na ovogodišnjem takmičenju IEEE Low Power Computer Vision Challenge – jednom od vodećih međunarodnih događaja posvećenih rešavanju izazova iz oblasti kompjuterske vizije uz primenu veštačke inteligencije, koje je trajalo od 1. do 31. marta 2025. godine.
Ovogodišnje takmičenje obuhvatilo je tri izazova, sa zajedničkim ciljem da se razviju napredni AI algoritmi sposobni za rad na hardverski ograničenim uređajima, poput mobilnih čipova Snapdragon 8 Gen 3 koji se koriste u savremenim pametnim telefonima. U takvim uslovima, ključni faktori uspeha bili su efikasnost, optimizacija i sposobnost izvođenja u realnom vremenu.
U okviru Centra za hardversku obradu signala formirana su dva tima koji su učestvovali u prvom i trećem izazovu i ostvarili izvanredne rezultate.
Tim ETF - Amigo, koji su činili Marko Staletović, Maša Đurić,Tara Stepanović, Viktor Živković, Teodora Trmčić, Filip Došljak, Uroš Pantelić i Nikola Drakulić, takmičio se u prvom izazovu – razvoju sistema za prepoznavanje slika u uslovima različitog osvetljenja i formata, uključujući i veštački generisane slike. Iako je timu ovo bilo prvo učešće na ovakvom takmičenju, ostvarili su izuzetan rezultat i osvojili treće mesto, iza renomiranih istraživačkih centara iz Kine i Južne Koreje, kao i predstavnika industrije.
U trećem izazovu učestvovao je tim ETF - Perceptron, koji su činili Matija Hadži Stanković, Miroslav Čolić i Todor Ostojić. Njihov zadatak bio je posebno tehnički zahtevan – procena dubine scene iz jedne slike (tzv. Monocular Depth Estimation), pri čemu je neophodno da algoritam funkcioniše u realnom vremenu, sa minimalno 30 sličica u sekundi. Uprkos izazovima, tim je ostvario odličan rezultat i zauzeo peto mesto u finalnom plasmanu.
Supervizor oba tima bio je docent Dragomir El Mezeni sa Katedre za elektroniku i digitalne sisteme Elektrotehničkog fakulteta koji vodi Centar za hardversku obradu signala u Palati nauke koja je deo SPARC grupe Elektrotehničkog fakulteta.
Ovi uspešni nastupi predstavljaju značajan doprinos afirmaciji domaćih studenata i stručnjaka u oblasti primene veštačke inteligencije, potvrđujući važnost podrške mladim talentima i razvoju domaćih istraživačkih kapaciteta.