Придружи нам се на предавању које ће одржати др Федерика Бјанко, ванредна професорка на Универзитету у Делаверу и заменица главног научника на пројекту изградње Опсерваторије Вера Ц. Рубин.
Опсерваторија Вера Ц. Рубин бележиће ноћно небо на начин који до сада није био могућ – у четири димензије – и пружиће увид у већи део свемира него било која претходна мисија. Током десет година, пратиће промене у свемиру кроз време, од објеката у Сунчевом систему, преко експлозија звезда, до најудаљенијих галаксија.
Овај јединствени скуп података постаће својеврсно наслеђе човечанства – запис ноћног неба какво је данас, пре него што га бројни вештачки сателити заувек промене.
Пројекат је подстакао бројне технолошке иновације, укључујући и изградњу највеће камере икада направљене. Ова камера ће сваке ноћи забележити до 1000 фотографија, од којих свака садржи више од 3 милијарде пиксела. Да би се једна таква слика приказала у пуној резолуцији, било би потребно чак 3500 ХД телевизора.
Уз инжењерске подвиге, научна заједница све више примењује и вештачку интелигенцију како би унапредила разумевање ноћног неба и отворила врата ка новим открићима о свемиру.
Предавање је организовано у сарадњи са СЕР-САГ тимом са Катедре за астроомију, Универзитет у Београду – Математички факултет, који су део in-kind програма Рубин Опсерваторије.
Дођи да заједно завиримо у будућност астрономије!
Предавање је бесплатно и одржаће се на енглеском језику.
Опис фотографије: Ноћно небо блиста изнад Рубин опсерваторије на овој фотографији из октобра 2024. године. Млечни пут се простире изнад главе у последњим зрацима заласка сунца. Венера сјаји јасно с леве стране, док се комета Ц/2023 А3 (Tsučinšan–ATLAS) појављује одмах изнад опсерваторије у центру кадра. (Фото: Хернан Стокебренд)