Научни центри

Центар за 3Д звук

3Д звук технологија омогућава креирање звучних пејзажа у којима се звук може прецизно позиционирати у простору, стварајући илузију да долази из одређеног правца. Ова технологија се користи у виртуелној стварности, видео играма и филмовима како би се створило дубље и реалистичније искуство за корисника.

Чиме се бави центар?

Центар за 3Д звук бави се мултидисциплинарним истраживањима и применом звука у разним доменима живота, с посебним акцентом на психоакустику, анализу и синтезу звука, као и његову употребу у савременим технологијама и уметничким концептима. Психоакустика је основна област нашег истраживања, где проучавамо како људи перципирају и интерпретирају звук. У области анализе и синтезе звука развијамо технике за прецизно проучавање звучних сигнала и креирање нових звучних материјала. Кроз примену звука у виртуелној реалности (ВР) и проширеној реалности (АР), истражујемо како звук може побољшати искуства у овим технологијама, омогућавајући корисницима да се уроне у реалистичне звучне амбијенте и интеракције. Реконструишемо у лабораторији звучне амбијенте из стварног света и оживљавамо звучне просторе из прошлости користећи разне методе симулације.

Центар се бави употребом звука у мониторингу, где развијамо методе за праћење и анализу звучних феномена у индустријским и радним окружењима, што доприноси унапређењу безбедности и ефикасности. У концептима вишемедијске уметности истражујемо како звук може бити коришћен као средство израза и уметничке комуникације, истражујући иновативне приступе и технике у стварању уметничких дела која користе звук. Посебан сегмент представља комуникација између човека и рачунара, где истражујемо како звук може послужити као средство за интеракцију и контролу рачунарских система, чиме унапређујемо корисничке интерфејсе и технологије за боље разумевање и управљање рачунарским апликацијама.

Руководилац центра

проф. др Драгана Шумарац Павловић

редовни професор на Катедри за телекомуникације

Драгана Шумарац Павловић је редовни професор на Катедри за телекомуникације Електротехничког факултета Универзитета у Београду. На основним, мастер и докторским студијама предаје више предмета из области акустике, обраде аудио сигнала и аудиотехнике. До данас је објавила 23 рада у међународним часописима, презентовала 35 радова на међународним и 120 радова на домаћим конференцијама. Коаутор је два поглавља штампана у иностранству. Такође је коаутор акустичког дизајна значајних грађевинских објеката у региону, укључујући салу Филхармоније у Скопљу, салу Музичког центра у Подгорици, халу ‚‚Борис Трајковски” у Скопљу, оперу у Љубљани, салу Словеначког парламента, оперу у Марибору, Београдску арену, неколико сала у Русији, као и 78 сала и студијских простора различитих намена. Као хонорани професор предаје на Архитектонском факултету Универзитета у Београду и на Факултету драмских уметности и Факултету музичке уметности, Универзитета уметности у Београду.

Службена страница

Актуелни пројекти

  • Субјективна и објективна карактеризација звука жичаних музичких инструмената
  • Развој уређаја за праћење различитих извора звука у реалном времену на бази микрофонског низа

Више о раду и активностима овог Центра сазнај на њиховој страници Лабораторије за акустику.