Научни центри

Центар за бежичне и мобилне мреже

"Guglielmo Marconi" је 13. маја 1897. године послао прву поруку на свету пренесену бежичним путем, коришћењем радио таласа, преко отвореног мора.

Чиме се бави центар?

У овом центру се бавимо развојем и применом модела комуникационих система у бежичним, мобилним и мрежама интелигентних уређаја. Због сложености ових система, користимо иновативне технологије које се ослањају на употребу вештачке интелигенције ради квалитетног моделовања. Модели се конструишу на основу резултата мерења и података прикупљених из оперативних мрежа. Развијени модели се примењују како би се унапредиле перформансе постојећих и развиле нове телекомуникационе мреже.

У свакодневном животу, користећи мобилне телефоне и паметне уређаје, у потпуности се ослањамо на сервисе бежичних, мобилних и ИоТ мрежа, често несвесни њихове комплексности. Да бисмо обезбедили оптимално покривање и врхунски квалитет услуга, потребно је развити напредне моделе - што је управо мисија нашег центра.

Руководилац центра

проф. др Александар Нешковић

редовни професор на Катедри за телекомуникације

Александар Нешковић је редовни професор на Катедри за комуникације на Електротехничком факултету Универзитета у Београду. Од 2017. године обавља функцију шефа Катедре за телекомуникације. Био је председник Савета ЕТФ-а од 2018. до 2022. године, као и продекан за финансије ЕТФ-а у периоду од 2012. до 2015. године. Предаје широк спектар предмета на свим нивоима студија. Такође је руководилац Лабораторије за радио телекомуникације од 2012. до данас. Значајно је допринео модернизацији ове лабораторије, која данас важи за једну од најопремљенијих универзитетских лабораторија из области радиокомуникација у региону.

Од 2015. године, проф. Нешковић је председник IEEE Serbia and Montenegro COM Chapter-a, од 2020. године председник Управног одбора ТЕЛФОР-а. Добитник је награде „Проф. др. Илија Стојановић” за најбољи научни рад из области телекомуникација у 2012. години. Коаутор је два уџбеника и две књиге, као и аутор 172 научна рада објављених у еминентним међународним часописима. Учествовао је у два ФП7 и једном ЕРАСМУС пројекту. У свом инжењерском раду био је одговорни пројектант на више стотина пројеката.

Службена страница

Актуелни пројекти

  • Моделовање радио канала за планирање 5Г мрежа заснованих на вештачкој интелигенцији