Научни центри

Центар за електричне машине

Почетак електроенергетике у Србији датира још од краја 19. века. Прва јавна електрана у Србији, термоелектрана у Београду, на Дорћолу, пуштена је у рад 1893. године. Данас се наш свакодневни живот не може ни замислити без присуства електричних генератора и мотора.

Чиме се бави центар?

У овом центру се бавимо развојем нових технологија из области електричних машина и енергетске електронике. Истражујемо начине претварања енергије која се налази у природи у електричну енергију, која се може лако преносити и даље користити. Даље претварање електричне енергије у корисни рад значајно је у транспортним системима - бродовима, авионима, друмском и железничком транспорту, као и у свим осталим привредним гранама.

Наша истраживања налазе примену у убрзаном тренду развоја електричних и еколошких видова транспорта, већој интеграцији обновљивих извора електричне енергије, као и повећању енергетске ефикасности и смањењу емисије штетних гасова у атмосферу.

Руководилац центра

доц. др Милош Јечменица

доцент на Катедри за енергетске претвараче и погоне

Милош Јечменица је доцент на Катедри за енергетске претвараче и погоне. Дипломирао је на Електротехничком факултету Универзитета у Београду на одсеку за енергетику, смер за енергетске претвараче и погоне. Докторску дисертацију је одбранио 2019. године на истом факултету. Активно учествује у извођењу наставе на многим предметима из области електроенергетике, ангажован је на бројним научно-истраживачким пројектима и руководио је израдом многих пројеката из струке. Поседује лиценце Инжењерске коморе Србије, чији је и члан. Његова главна професионална интересовања фокусирана су на област електроенергетике. Аутор је и коаутор бројних радова објављених у реномираним међународним и домаћим часописима, као и на конференцијама.

Службена страница

Актуелни пројекти

  • Истраживања из области имплементације нових технологија и примене електричних машина