Научни центри

Центар за Индустријски интернет ствари

Принципи који су данас основа ИИоТ-а први пут су разматрани пре више деценија, у време самог освита интернета. Један од првих доказа концепта међусобно повезаних уређаја потиче још из 1982. године, када је на Универзитету Carnegie Mellon развијен Coca-Cola аутомат који је био у стању да пријави свој статус, укључујући информације о томе да ли су пића хладна.

Чиме се бави центар?

Индустријски интернет ствари (ИИоТ) оптимизује рад фабрика и машина тако што омогућава аутоматизацију и паметније операције. Сензори на машинама прикупљају податке о њиховом раду, које шаљу рачунарима путем интернета. Рачунари анализирају ове податке и помажу машинама да ефикасније и сигурније обављају своје задатке. Ово ствара окружење у којем машине међусобно комуницирају и подржавају се - као што људи разговарају и сарађују.

Примена Индустријског интернета ствари се користи у свакодневном животу у паметним фабрикама, где машине самостално детектују кварове и поправљају их, у интелигентним мрежама које оптимизују потрошњу енергије, као и у пољопривреди где сензори прате влажност тла и аутоматски заливају биљке. Овако се постиже већа ефикасност и сигурност у раду, а наша истраживања показују на које још начине можемо да применимо ИИоТ у нашу корист, кроз напредне технологије процесирања сигнала и машинског учења.

Руководилац центра

проф. др Ненад Јовичић

ванредни професор на Катедри за електронику

Ненад Јовичић је дипломирао 2001. године, магистрирао 2008. године и докторирао 2013. године на Електротехничком факултету у Београду, на смеру за електронику. Тренутно обавља функцију ванредног професора на Катедри за електронику, где предаје више предмета као што су Основе аналогне електронике, Интегрисани рачунарски системи, Примена микроконтролера, Машинска визија и други. Његова научно-истраживачка интересовања обухватају наменске рачунарске системе, бежичне сензорско-актуаторске мреже, системе машинске визије и њихову примену у широком спектру индустријских области. Аутор је преко 40 научно-истраживачких публикација, од којих је 10 објављено у часописима међународног значаја, као и оригиналних техничких решења која се примењују у индустрији – како у земљи, тако и у иностранству. Учествовао је у реализацији више пројеката за домаће и стране наручиоце, и био руководилац неколико Иновационих пројеката.

Службена страница

Актуелни пројекти

  • Развој сензорских мрежа за праћење производног процеса