Научни центри

Центар за ласерску технологију и холографију

Први пут направљен 1960. године, ласер је тада оцењен као бескорисна играчка. Ипак, ова процена се показала као најгора у историји науке, јер се данас ласер користи и у продавницама и у свемирским летелицама.

Чиме се бави центар?

У Центру за ласерску технологију и холографију истражујемо примену ласера у оптоелектронским мерним системима, уз фокус на холографске технике мерења. У једној речи, бавимо се светлошћу.
Светлост има особине (међу којима је боја) које се под спољним дејством мењају. Мерењем тих промена можемо израчунати различите физичке величине, попут брзине или силе. Ласери су извори светлости који производе усмерене снопове веома “чисте“ боје, због чега имају широк спектар примена, од скенирања QР кодова у продавницама до веома прецизне навигације помоћу жироскопа у свемирским летелицама. Највећи део информација се данас преноси светлошћу кроз оптичка влакна (као у случају интернета), где се ласери користе као извор светлости. Мерења заснована на светлости, као и сама холографија, ослањају се на кохерентну ласерску светлост. Холограм се може схватити као фотографија која осим информације о расподели боје носи и информацију о таласном фронту светлости. Зато холограм има много већи информациони садржај од обичне фотографије.

Руководилац центра

проф. др Пеђа Михаиловић

Редовни професор на Катедри за микроелектронику и техничку физику ЕТФ-а

Пеђа Михаиловић је редовни професор на Катедри за физичку електронику. Дипломирао је електротехнику на Одсеку за физичку електротехнику на Електротехничком факултету Универзитета у Београду 1998. године. Главно подручје његовог истраживања су оптички сензори. Активно је учествовао у неколико националних истраживачких пројеката, као и у програму ТЕМПУС за модернизацију наставе физике.

Као истраживач у тимовима ЕЦ-ЕТФ и КРИСТАЛ, два пута је освојио прву награду за најбољу технолошку иновацију, коју додељује Министарство науке Републике Србије, и то 2005. и 2006. године. Од 2009. до 2011. године био је члан савета Физичког друштва Србије. Такође је један од оснивача Оптичког друштва Србије. Коаутор је четири уџбеника и једног националног патента.

Службена страница

Актуелни пројекти

  • Холографско испитивање Фарадејевог ефекта
  • Генерација испреплетаних фотона помоћу нелинеарних оптичких кристала(у оквиру пројекта ORCA-LAB под покровитељством Фонда за науку)

Више о раду и активностима овог Центра сазнај на њиховој страници orca-lab.etf.bg.ac.rs.