Научни центри

Центар за мултимодално биомедицинско инжењерство

Први модерни полиграф или „детектор лажи“ је конструисао Џон Ларсон 1921. године, а представљао је мултимодални систем за мерење крвног притиска, пулса и дисања. Његов ученик Леонард Килер унапредио је систем мерењима промене у електричној проводљивости коже, што је побољшало способност уређаја да детектује емоционалне реакције изазване лагањем. Килеров унапређени полиграф постао је стандардни алат у полицијским истрагама током тридесетих година прошлог века.

Чиме се бави центар?

У овом центру проучавамо начин функционисања особа са потешкоћама у развоју, комуникацији и кретању. Прикупљамо и анализирамо различита мерења са људског тела како бисмо издвојили податке који омогућавају процену ових потешкоћа. Такође, истражујемо како измерени покрети тела, као и активност нервног и мишићног система, могу да управљају рачунарима.

Наша истраживања имају примену у дијагностици и терапији неуроразвојних и моторичких поремећаја, као и спортских повреда. Терапије засноване на употреби виртуелне стварности омогућавају вежбање у сигурном окружењу, док праћење физиолошких реакција и покрета тела путем сензора може да помогне корисницима у вежбању или терапеутима у прилагођавању и праћењу третмана. На овај начин доприносимо развоју примењеног биомедицинског инжењерства.

Руководилац центра

проф. др Милица Јанковић

ванредни професор на Катедри за сигнале и системе

Милица Јанковић, ванредни професор на Електротехничком факултету Универзитета у Београду, има 20 година искуства у настави и истраживањима у области дизајна медицинске инструментације, неуралног инжењерства, аквизиције и анализе медицинске слике. Њена докторска теза резултирала је системом за аквизицију и анализу медицинских слика, којим је прегледано више од 30.000 пацијената на одељењима нуклеарне медицине у Клиничком центру Србије и Клиничком центру Војводине. Објавила је 25 радова у међународним часописима, једно техничко решење, две књиге, једно поглавље у књизи, и преко 60 конференцијских радова. Учествовала је у пројектима у области неурорехабилитације, медицинске роботике, безконтактног мерења виталних сигнала, дизајнирања и развоја мултимодалних биомедицинских система. Добитница је бројних награда.

Службена страница

Актуелни пројекти

  • Истраживање емоционалног и когнитивног стања изазваног различитим мултимедијалним садржајима (текст, слика, музика, виртуелна реалност)

Више о раду и активностима овог Центра сазнај на њиховој страници mube.etf.bg.ac.rs