Научни центри

Центар за развој дигитализације РТС

Радио-телевизија Србије почела је са радом давне 1958. године, када је прво емитовање и прво обраћање публици крај малих екрана, послато путем сигнала свим грађанима Југославије - из студија који се налазио на Београдском сајму. Бројне серије, емисије и програми емитовани су из сада већ чувене зграде, готово музеја телевизије, која се и данас налази надомак обале реке Саве у комплексу Београдског сајма. Захваљујући људима који су у телевизији радили свих ових деценија и који су сакупљали и чували материјал, али и машине и апаратуре, зграда РТС-а на Београдском сајму остала је место које буди машту публике. Захваљујући сарадњи РТС-а и Палате науке, радни процеси, неке од најсавременијих машина и начини рада и очувања архивског блага биће доступни посетиоцима Палате науке.

Чиме се бави центар?

Једно од кључних блага Радио-телевизије Србије као националне медијске куће јесте његов програмски Аудио-визуелни архив, који с једне стране представља драгоцено сведочанство о свим политичким, друштвеним и економским догађањима у периоду од 1958. године до данас, а са друге, велику колекцију драмског, документарног, дечијег, образовног, културног и забавног ТВ програма.

Центар ради на развоју новог дигиталног репозиторијума или аудио-визуелног архива, који омогућава претрагу, обраду, приступање и дељење садржаја путем различитих платформи коришћењем вештачке интелигенције. Ово подразумева комплетну архивску грађу, укључујући емисије, архивске снимке, фотографије и остале податке. Главни циљ је очување културног наслеђа и омогућавање приступа ресурсима за истраживаче и професионалце у области културе, забаве и медија.

Руководиоци центра

Невена Поповић

Уредник сложених пројеката на месту одговорног уредника Центра за дигитализацију

Невена Поповић је запослена у Сектору за развој и нове послове као одговорни уредник Музичког и страног програма, и као уредник сложених пројеката на месту одговорног уредника Центра за дигитализацију.

У Радио-телевизији Србије ради од 2003. године.

Дипломирала је на Факултету музичке уметности у Београду (Поли-инструментална катедра – одсек харфа), и завршила основне студије на Филолошком факултету Универзитета у Београду.
Радила је као музички новинар и уредник, те као аутор, стручни консултант и косценариста на многим документарно-играним серијама и документарним филмовима.

Учествује на уметничким пројектима и конференцијама, а од 1999. године до данас наступа као соло или камерни музичар интерпретирајући класичну и савремену музику, фрее џез, бави се wорлд музиком и импровизацијом, и често је активна као перформанс уметник.

Тихомир Дукић

Сектор реализације и пост-продукције РТС-а

Тихомир Дукић је филмски и телевизијски монтажер.

Дипломирао је на Катедри за монтажу Факултета драмских уметности Универзитета у Београду, а на телевизији ради од 1983. године. Монтирао је велики број телевизијских серија: Бољи живот, Срећни људи, Крај династије Обреновић, Породично благо, Оно наше што некада бејаше, Позориште у кући и многе друге.

У документарном жанру учествовао је у монтажи слике у филмовима Рок дезертери, Чувари мира, Руски бели неимари, Куд год да кренем и другим играним пројектима, а од играних филмова у којима је учествовао издвајају се Покојник, Лола, Два мириса руже, Писмо за Деда Мраза, Уочи Божића, Усековање, Делиријум тременс.

Добитник је бројних награда и признања за свој рад у документарном и играном жанру. У пројекту дигитализације АВ АРХИВА РТС учествује од његовог почетка.

 

Актуелни пројекти

  • Израда новог дигиталног репозиторијума или аудио-визуелног архива РТС-а
  • Валоризација и популаризација историјата богатог аудио-визуелног наслеђа кроз друштвене мреже и сарадњу са ауторима уметничких, научних и академских пројеката који кроз свој рад промовишу архивску грађу коју РТС чува и похрањује

Више о раду и активностима овог Центра сазнај на страници РТС Планета и Инстаграм профилу архива