Научни центри

Центар за роботику

Прва роботска шака (протеза) на свету конструисана је у Србији 1963. године. Данас око 270.000 људи на свету користи роботске протезе-шаке које им помажу у извршавању свакодневних послова, а преко 400.000 индустријских робота се инсталира сваке године као помоћ у производном и прерађивачком сектору.

Чиме се бави центар?

Роботика је једна од најбрже растућих области технологије која са собом носи велика очекивања. Роботи све више постају интегрални део нашег свакодневног живота и рада: од великих фабрика где су постали неизоставни у производњи, преко логистичких центара, до болница где се користе за хирургију, рехабилитацију и логистику, па чак и у пољопривреди, музејима и ресторанима за социјалну интеракцију и доставу.

У Центру за роботику фокусирамо се на развој и примену нових генерација робота, иновативне приступе контроли и програмирању робота, као и методе које побољшавају сарадњу између људи и робота. Наш циљ је створити ефикасније и сигурније окружење за рад и примену у индустрији и медицини.

Руководилац центра

проф. др Коста Јовановић

ванредни професор на Катедри за сигнале и системе

Коста Јовановић је ванредни професор роботике на Електротехничком факултету Универзитета у Београду. Докторирао је 2016. године на ЕТФ-у, а стручно се усавршавао у Немачкој у компанији SMS Siemag, на Техничком Универзитету у Минхену и ДЛР Институту за роботику и мехатронику, као стипендиста Фондације др Зоран Ђинђић и Немачког комитета за источноевропске економске односе и DAAD-а. Руководилац је истраживачке групе ЕТФ Роботицс, која је реализовала значајан број пројеката у области индустријске и медицинске роботике, као и пројеката подршке иновацијама заснованим на роботици и вештачкој интелигенцији у малим и средњим предузећима (Хоризон програме: MUSAE, DIH-HERO, DIH2, BOWI, SHOP4CF, Reconcell, ECCEROBOT; Фонд за науку: ForNextCobot, CircuBot). Његова истраживачка интересовања обухватају физичку интеракцију човека и робота, колаборативне роботе, нове актуаторске системе, управљање роботима и софтверске алате у роботици. Објавио је преко 80 радова који су већ цитирани више од 2000 пута.

Службена страница

Актуелни пројекти

  • CircuBot
    Развој интелигентне роботске платформе за управљање отпадним материјалима (под покровитељством Фонда за науку Републике Србије)
  • MUSAE
    Развој иновација које користе роботику, вештачку интелигенцију и носиве сензоре у индустрији хране кроз сарадњу са креативном индустријом (под покровитељством Хоризонт Европа)
  • BrAIn
    Развој радне станице засноване на колаборативним роботима и интелигентним системима за унапређење задовољства и ефикасности радника на радном месту за мале предузећа (под покровитељством програма Интерег)

Више о раду и активностима овог Центра сазнај на страници ETF Robotics, LinkedIn профилу за актуелна дешавања и YouTube каналу са интересантним видео демонстрацијама из лабораторије.