Научни центри

Smart Grid

Концепт претварања сунчеве светлости у електричну енергију датира још из давне 1839. године, када је француски физичар Александар Едмон Бекерел открио да одређени материјали могу да произведу струју када су изложени светлости. Тај феномен, познат као фотонапонски ефекат, омогућава да користимо много напредније соларне панеле. Данас су интелигентне мреже незаобилазни елемент повезивања великог броја соларних панела и других облика обновљивих извора енергије у електроенергетски систем.

Чиме се бави центар?

У Центру за интелигентне електроенергетске мреже истражујемо ефикаснију употребу зелене енергије попут соларне и енергије ветра. Наши стручњаци развијају нове технологије и методе за интелигентно управљање и дистрибуцију ове енергије, доприносећи тако одрживој енергетској будућности. Свакодневно се посвећују истраживању како би унапредили начине коришћења зелене енергије, кроз унапређење постојећих и развој нових алгоритама за оптимално управљање интелигентним мрежама и микромрежама и њихово тестирање у реалном времену.

Резултати наших истраживања о интелигентним електроенергетским мрежама су видљиви у паметним мрежама које ефикасно дистрибуирају зелену енергију, у електричним возилима која користе обновљиве изворе енергије, у кућним соларним панелима који смањују потрошњу енергије из мреже, као и у паметним кућама које користе технологију за оптимизацију потрошње електричне енергије.

Руководилац центра

проф. др Горан Добрић

ванредни професор на Катедри за електроенергетске системе

Горан Добрић је ванредни професор на Катедри за електроенергетске системе на Електротехничком факултету Универзитета у Београду. Дипломирао је на Одсеку за енергетику, а докторске студије је завршио 2016. године. За своју докторску дисертацију, као и раније за мастер тезу, добитник је награде Привредне коморе Београда за најбољу дисертацију на Универзитету у Београду за текућу школску годину. Његова истраживања обухватају интелигентне електроенергетске мреже и системе, обновљиве изворе енергије, као и мониторинг и дијагностику опреме. Аутор је бројних радова објављених у међународним часописима и учесник на међународним конференцијама.

Службена страница

Актуелни пројекти

  • Grid integration study for prosumers, Project number: 21.2266.1-001.00, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), 2023
    Анализа интеграције повећаног броја купаца-произвођача у дистрибутивни систем Србије и њихов утицај на мрежу.
  • SUNRISE - Setting Up green eNergy Research In Serbia, HORIZON-WIDERA-2021-ACCESS-03 under Grant Agreement No. 101079200, 2023-2025
    Развој лабораторије за симулације у реалном времену у електроенергетици, која омогућава тестирање управљачких алгоритама микромрежа и припадајуће енергетске електронике.