Ко смо ми

О задужбинару

Миодраг Костић је био познат по томе што је увек пружао прилику људима који имају вољу и знање да се мењају данас и обликују сутра. Палата науке је настала захваљујући његовој визији.

Верујући у снагу знања које помера границе и води напред, основао је Задужбину Миодрага Костића, усмерену на промоцију науке, подстицање иновација и подршку научно-технолошком развоју. Жеља да допринесе унапређењу образовања мотивисала га је да кроз своју задужбину друштву дарује Палату науке, први центар за истраживање и популаризацију науке у Србији.

Палата науке приближава научна открића и феномене најширој јавности, а младим научницима и истраживачима пружа прилику да раде у врхунским условима у својој земљи, као лидери технолошког напретка Србије. Стварањем простора које слави снагу људског ума и инспирише знатижељу и страст за знањем, Миодраг Костић, попут великих задужбинара у српској историји, оставио је трајну вредност народима са ових простора.

„Ради тако да оставиш траг”

Миодраг Костић

оснивач МК Group

„Ко не проба, тај не успе. Ко не крене, тај не стигне.”

Миодраг Костић

оснивач МК Group

Модерни задужбинар за модерно доба

Палата науке је круна вишедеценијског филантропског деловања Миодрага Костића, оснивача компаније МК Group, једног од најуспешнијих српских привредника. Визионар и стратег, кроз свој лични пут и развој пословног система који је изградио, демонстрира значај знања, вредног рада и упорности.

Подршка деци и младима одувек су биле у центру његове пажње. Претходно је 2013. године своју породичну кућу у Новом Саду, као „Задужбину породице Костић“, предао „Институту за здравствену заштиту деце и омладине Војводине“ за потребе хуманијег лечења у сарадњи са удружењем НУРДОР.

Миодраг Костић оставио је неизбрисив траг својим хуманим делима, препознатим кроз бројна признања. Једина је особа у Србији коме је међународна организација СОС Дечија села уручила признање Беџ части. Носилац је Златног знака Црвеног крста Србије, престижне титуле „Пријатељ породице“ коју додељује Привредна комора Србије, као и бројних признања за донације угроженом становништву.

Писмо задужбинара – Отварање Палате науке

Са великим узбуђењем размишљам о моменту када ће неке будуће генерације прочитати ово писмо. Покушавам да замислим како ће будућност изгледати за 10 или 50 година, захваљујући открићима на чијем смо прагу. И надам се да ће управо неке од иновација насталих у истраживачким центрима Палате науке бити део те будућности, и да ће међу њиховим творцима бити и они који су науку заволели док су се као деца упознавали са нашим изложбеним поставкама.

Све ове деценије бављења бизнисом, научиле су ме да истинска иновација долази од оних који имају храбрости да преиспитују постојеће и стварају ново. Личне иницијативе често наилазе на отпор средине, а успеси појединаца се доводе у питање уместо да се подстичу. Мене је зато увек водио мото: „Ко не проба, тај не успе, ко не крене, тај не стигне“.

Порука коју сам највише пута послао младима јесте да је знање нешто што вам нико не може одузети и што увек има вредност. Палата науке је претходних 100 година била банка, а од данас ће бити банка знања, које нећемо чувати у сефовима него несебично делити.

Ово је место за радознале, оне који се не плаше да питају и померају границе знања, за људе који иду у сусрет иновацијама и обликују нашу сутрашњицу, којој год генерацији да припадају. Позивам данашње и будуће научнике, истраживаче, студенте, ђаке и све који воле науку да се придруже нашој мисији да заједно креирамо бољи свет. Јер будућност припада онима који је стварају.

У својој мисији, Палата науке сарађује са једним од наших најугледнијих факултета, Електротехничким факултетом Универзитета у Београду. Његови професори са завидним научним радом несебично деле знање са својим студентима, будућим лидерима научно-технолошког развоја Србије. Част ми је да могу да допринесем да ови умови и млади научници могу да у својој земљи имају најбоље услове за рад и истраживање.

Бакља знања и напретка предата је вама. Носите је са поносом и сврхом, осветљавајући пут генерацијама које долазе. Увек памтите да је научник добротвор друштва у коме делује. Још је Михајло Пупин приметио да сваки добар проналазак доноси неизмерно више користи заједници него проналазачу или корпорацији која користи изум. Нека сваки ваш корак овде води жеља да допринесете развоју и унапређењу света у коме живимо.