Научни центри

Центар за обраду података

Најновија истраживања показују да између било која два корисника на великим друштвеним мрежама постоји у просеку четири степена раздвајања. Феноменом „малог света” баве се и информатичари и социолози.

Чиме се бави центар?

Велики скупови података настају свуда око нас. Одласком у продавницу генеришу се рачуни, људи интерагују на друштвеним мрежама, пишу заједничке радове или раде пројекте, ћелије организма међусобно утичу једне на друге, као и гени. Анализом ових различитих интеракција могу се открити претходно невидљиви, сложени обрасци понашања, као што су идентификација утицајних особа на друштвеним мрежама или научних лидера у својим областима.

У Центру за обраду података и комплексне мреже спроводимо истраживања теорије мрежа примењене у анализи комплексних и социјалних мрежа, као и у машинском учењу. Свакодневно вршимо анализе великих скупова података генерисаних садржајем са друштвених мрежа, различитих индексних база података, као и биолошких података. На тај начин долазимо до моделовања, детекције и предикције реалних догађаја.

Руководилац центра

проф. др Марко Мишић

Ванредни професор на Катедри за рачунарску технику и информатику ЕТФ-а

Марко Мишић је ванредни професор на Катедри за рачунарску технику и информатику на Електротехничком факултету Универзитета у Београду. Дипломирао је 2007. године, завршио мастер академске студије 2010. године, а докторирао на студијском програму Рачунарске технике и информатике на истом универзитету. Предаје неколико предмета из области програмирања, алгоритама и структура података, паралелног програмирања, мултипроцесорских система, анализе социјалних мрежа и биоинформатике.

Његова истраживачка поља обухватају анализу комплексних и социјалних мрежа са применама у биоинформатици и машинском учењу, библиометрију и наукометрију, рачунарство високих перформанси, паралелно програмирање и програмирање графичких процесора, као и детекцију плагијаризма у програмском коду. Учествовао је у више академских и индустријских пројеката који су укључивали примену графичких процесора и паралелизације у анализи података, као и практичну анализу социјалних мрежа. Аутор је бројних радова у научним часописима, као и преко 50 радова представљених на међународним и домаћим конференцијама.

Службена страница

Актуелни пројекти

  • Анализа научне продукције у информатичким и биомедицинским наукама
  • Решавање проблема кластеризације података у биоинформатици
    (специфично на пољу једноћелијске и просторне транскриптомике)