Научни центри

Центар за развој софтвера у електроенергетици

Принцип рада трансформатора први су приказали Мајкл Фарадеј и Џозеф Хенри у првој половини 19. века, а осамдесетих година истог века прве функционалне енергетске трансформаторе пројектовали су Лусијен Галард и Џон Диксон Гибс, док је Никола Тесла 1891. године изумео Теслин калем, високонапонски резонантни трансформатор.

Чиме се бави центар?

Развијамо софтвере базиране на математичким моделима електромагнетних, механичких, хидрауличких и топлотних процеса у великим електричним уређајима. Наш циљ је да осигурамо дуготрајност, поузданост и сигурност ових уређаја, уз минимизацију њихових димензија, као и трошкова производње и експлоатације.

Наша истраживања се примењују у постројењима са енергетским трансформаторима, познатим као трафостанице, поред којих свакодневно пролазимо. Енергетски трансформатори су неопходни за ефикасан и безбедан пренос електричне енергије у систему, од места њеног генерисања у различитим врстама електрана - хидро, термо, нуклеарним или дистрибуираним обновљивим изворима енергије, до крајњих потрошача. Софтвери које развијамо помажу пројектантима у фази пројектовања трансформатора, али и оператерима при доношењу одлука у кризним ситуацијама, како би обезбедили континуитет снабдевања електричном енергијом.

Руководилац центра

проф. др Зоран Радаковић

редовни професор на Катедри за енергетске претвараче и погоне

Зоран Радаковић је редовни професор на Катедри за енергетске претвараче и погоне на Електротехничком факултету Универзитета у Београду. Његове области истраживања обухватају енергетске трансформације, електротермију, електричне инсталације, обновљиве изворе енергије (посебно фотонапонске системе), квалитет електричне енергије, системе уземљења, компензацију реактивне снаге, енергетску електронику и аутоматско управљање. Аутор је преко 120 радова, две књиге, једне брошуре и једног патента. Као добитник Хумболдтове стипендије био је на постдокторском усавршавању на Универзитету у Штутгарту, после чега је радио и у компанији Сиеменс у Нирнбергу. Учествовао је у бројним истраживачким и индустријским пројектима и студијама.

Службена страница

Актуелни пројекти

  • Рад на динамичком термичком моделу енергетских трансформатора