Naučni centri

Centar za primenu veštačke inteligencije

Veštačku inteligenciju kao koncept predvideo je Alan Turing još pedesetih godina prošlog veka, kada je postavio pitanje „Da li mašine mogu da misle?". Rani alati veštačke inteligencije zasnivali su se na simboličnom rezonovanju, rešavanju problema i jednostavnih igara. Oni su trasirali put današnjim generativnim modelima koji stvaraju nove sadržaje, slike, muziku i ideje, sa izuzetnom kreativnošću.

Čime se bavi centar?

U Centru za primenu veštačke inteligencije razvijamo tehnologije koje omogućavaju računarima da uče i rešavaju probleme na način sličan ljudskom. Bavimo se algoritmima veštačke inteligencije i mašinskog učenja, kao i unapređenjem saradnje računara i čoveka.

Veštačka inteligencija se široko primenuje i znatno unapređuje svakodnevni život, čineći ga zabavnijim, lakšim i sigurnijim. Na primer, pametni telefoni koriste AI za prepoznavanje lica korisnika, odgovaranje na pitanja i predlaganje reči tokom kucanja. U igrama, AI kontroliše kretanje čudovišta ili autića. Danas se proizvode automobili koji sami voze i koriste AI za prepoznavanje saobraćajnih znakova i pešaka. Kućni uređaji mogu odgovarati na pitanja, puštati muziku i usisavati prostor na osnovu glasovnih komandi. Sve ovo je moguće zahvaljujući napretku u oblasti veštačke inteligencije!

Rukovodilac centra

prof. dr Boško Nikolić

redovni profesor na Katedri za računarsku tehniku i informatiku

Boško Nikolić je redovni profesor na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Od 2008. godine obavlja funkciju upravnika Računskog centra, a od 2018. godine je šef Odseka za softversko inženjerstvo. Diplomirao je, magistrirao i doktorirao na Elektrotehničkom fakultetu iz oblasti računarske tehnike i informatike. Predaje više predmeta na svim nivoima studija, uključujući Inteligentne sisteme, Programiranje internet aplikacija, Internet programiranje, Pronalaženje skrivenog znanja, Obradu prirodnih jezika, Veštačku inteligenciju i Ekspertske sisteme. Predavao je i na Elektrotehničkom fakultetu u Banjaluci i Fakultetu organizacionih nauka u Beogradu.

Koautor je 20 radova objavljenih u međunarodnim časopisima, kao i brojnih konferencijskih radova. Rukovodio je stručnim kursevima u Računskom centru i Inovacionom centru ETF-a, uključujući IT prekvalifikacione kurseve pod pokroviteljstvom Vlade Srbije i UNDP-a. Takođe je vodio brojne domaće i međunarodne naučne i komercijalne projekte.

Službena stranica

Aktuelni projekti

  • Softver za prepoznavanje glasa na srpskom jeziku i generisanje upita nad bazama podataka
  • Softver za detekciju govora mržnje na srpskom jeziku
  • Digitalni udžbenik iz matematike sa generatorom zadataka koristeći tehnike veštačke inteligencije

Više o radu i aktivnostima ovog Centra saznaj na njihovoj stranici data.etf.bg.ac.rs